زرگران، دبیرکل کانون انجمن های صنایع غذایی ایران:


جلوگیری از خروج ارز برای تامین اقلام اساسی از نتایج رشد زراعت است

تاریخ انتشار: چهارشنبه، 15 دی 95 در 9:45 قبل از ظهر

دبیرکل کانون انجمن های صنایع غذایی ایران گفت: امسال با وجود محدودیت‌هایی که در مزارع و منابع آب‌ وجود دارد، در سال زراعی به بیشترین سطح از تولید و رشد در بخش کشاورزی دست یافته ایم.

به گزارش اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران، کاوه زرگران افزود: در بخش کشاورزی به رشد قابل‌توجهی رسیده ایم که یک دستاورد برای دولت یازدهم است و این مهم نتیجه مدیریت مناسب وزارت جهاد کشاورزی درزمینه زراعت و خلاهای بزرگ پایان دولت دهم در بخش کشاورزی است.
عضو هیات نمایندگان اتاق تهران اظهار داشت: سال های گذشته، در زمینه تولیدات زراعی مشکل داشتیم که از سال نخست دولت یازدهم در این زمینه کارشده و از رقم‌های پایین به میزان تولید بالا رسیدیم.
رییس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران درباره پیش‌بینی رشد اقتصادی سال آینده گفت: تحقق رشد 7.7 درصدی با توجه به بررسی برنامه بودجه سال 96 بعید به نظر می‌رسد. از سوی دیگر مساله نرخ ارز در سال آینده اهمیت دارد و به نظر می‌رسد پس از انتخابات ریاست جمهوری تغییراتی در نرخ ارز بروز کند؛ بنابراین باید در همان مقطع و با توجه به نرخ ارز، در همان زمان رشد اقتصادی کشور را می توان ارزیابی کرد.
عضو هیات نمایندگان اتاق تهران افزود:خودکفایی در گندم محقق شده و در تولید دانه‌های روغنی و جو به رشد مناسبی دست یافته ایم و افزایش اشتغال، کاهش واردات و به دنبال آن جلوگیری از خروج ارز برای تامین بسیاری از اقلام اساسی در کشور از نتایج رشد در زمینه زراعت است.
وی اضافه کرد: اکنون در جایگاه فعلی بخش کشاورزی، ظرفیت تولید بیشتر از این برای صادرات ماده خام نداریم و می توان بخش قابل‌توجهی از نیازهای کشور را تا جایی که منابع آبی و خاکی به ما اجازه دهد، تامین می‌کنیم. 
رییس کمیسیون کشاورزی اتاق تهران افزود: امروز محصولات دامی و شیلاتی، طیور، فرآورده‌های دامی به خودکفایی رسیده ایم و جایی برای رشد بیشتر نداریم؛ در سه سال گذشته به رشد قابل‌توجهی در این زمینه رسیده ایم و شرایط ثبات ادامه دارد.
گفتنی است عباس کشاورز معاون امور زراعی وزارت جهاد کشاورزی حدود یک ماه پیش در جشن شکرگزاری برداشت محصول گندم، میزان خوداتکایی در سال های 92-1390 را نزدیک به 55 درصد ذکر کرد و گفت : سال 1393 حدود 65 درصد و پارسال 72 درصد از یاز خود را در داخل تامین کردیم.
وی اضافه کرد: میزان تولید محصولات کشاورزی از 93 میلیون تن در سال 1392 به 110 میلیون تن در سال 1394 رسید که نشانگر 20 درصد رشد است و این روند همچنان ادامه دارد.
کشاورز گفته بود، رشد بخش کشاورزی در سال های 94- 1392 به ترتیب 4.7 درصد، 3.8 درصد و 5.4 درصد بود و از سوی دیگر وابستگی به واردات کاهش یافت، به طوری که تراز تجاری منفی پنج میلیارد دلار بخش کشاورزی به میزان 64 درصد بهبود یافت.